Yöneticilerin Hesap Günü var mı?

Yöneticilerin Hesap Günü var mı?

  • 16,25TL

    25,00TL
  • Vergiler Hariç: 16,25TL

Arka Kapak Yazısı (Tanıtım Bülteninden) 

 

Üç meslek grubu cüppe giymektedir ve üçünün de cüppesinde ilik-düğme yoktur; din adamları, akademisyenler ve yargı mensupları. Adaleti, bağımsızlığı, tarafsızlığı, sorumluluğu, özerkliği ve özgürlüğü ifade eden bu kıyafetlere bürünmüş̧ gerçek meslek erbabı; hiçbir otoritenin önünde eğilmezler ve iliklenecek düğmeye sahip olmazlar.

Yönetici; onuruyla, haysiyetiyle, birikimiyle, kişiliğiyle, öz gücüyle bir ‘Duruş̧’ sergilemeli ve koltuğuna güç vermelidir. Asîl bir makam sahibi, oturduğu koltuğa güç verendir. Gücün kaynağı koltuk değil, koltuğa oturan olmalıdır. Herkesle ‘iyi’ olan bir yöneticinin; ya bir zafiyeti ya da bir çıkar ilişkisi vardır.

Allah herkese makam nasip etmez, her makam nasip ettiğine de hizmet etmeyi nasip etmez. Bu bilinçle hareket edilerek; oturulan makamın ve tüketilen zamanın hakkının verilmesi gerekir. Geçmişi eleştirerek yahut gelecek zamanı konuşarak, kişi kendisini avutmamalıdır. Yahut devraldığı miras, kişiyi atalete sevk etmemelidir. Çünkü hiçbir sistem; sadece geçmişten aldığı miras ile ayakta kalmadığı gibi, gelecek üzerine kurduğu hayallerle de yol almamıştır. Her şeyden önce; herkes, kendi bireysel imtihanını verdiğini unutmamalıdır. Bir başkasının başarısı ya da başarısızlığı, bir diğerinin; ne sığınacağı bir liman, ne de mazereti olmalıdır.

Başta makam sahipleri olmak üzere, tüm çalışanlar “Haklar-Sorumluluklar” dengesini korumalıdırlar. Ne kadar hak varsa o kadar da sorumluluk olduğu unutulmamalıdır. Hakkını ararken sıfır tolerans gösteren, sorumluluğunu yerine getirmezken sonsuz mazeret sunanlardan olunmamalıdır.

Makam sahipleri, daha işin başında, tuzaklara karşı dikkatli olmalıdırlar. Kendilerine sunulan gayrimeşru imkânları, marifeti kendilerinden menkul zannederek, kullanmaya kalkışmamalıdırlar. Çoğu zaman görünmeyen bir el tarafından, makam sahiplerine imkânlar verilerek, hata yapmaları ve şantaj dosyalarının oluşturulması hedeflenir.

2008 yılı gibi zor bir zamanda başlayan; sıfırdan bir üniversite kurmanın zorluklarından çetelerle mücadele etmeye, PKK’dan Fetullah Gülen grubunun kumpaslarına kadar, birçok tecrübeden “Bir Rektörün Aklında Kalanları” bu kitapta bulacaksınız.

 

Yayın Yönetmeni: Hasan Güler

Editör : Fedakar Kızmaz

Kapak Tasarımı : Ömer Faruk Yıldız

 

 

Hamur Tipi : 2. Hamur

Baskı Sayısı : 1. Basım

İlk Baskı Yılı : 2018

Sayfa Sayısı : 368

Ebat : 13,5 x 21

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Etiketler: Yöneticilerin Hesap Günü var mı?